Azyl a Uprchlické vízum – Asylum USA

Asylum USACo to je azyl a kdy mohu o něj žádat?

 

Organizace zabývající se „normalizací“ imigrantů na území Spojených států se nazývá Americký úřad pro občanství a imigrační služby (USCIS). Pro schválení statutu uprchlíka je nutné projít procesem této organizace a následně vykonat požadované kroky. O status uprchlíka může požádat většinou osoba, která uprchla ze své vlastní země kvůli perzekucím a následně pobývá na území jiného státu. Americký uprchlický zákon nicméně nepodporuje vydání statutu masově uprchlým skupinám z důvodu např. exodu nebo válkou, popř. přírodní katastrofou zničených zemí. Takové oběti mohou být kvalifikovány jako uprchlíci v rámci UNHCR. Rozdíl mezi azylem a uprchlickým statutem je ten, že uprchlík na rozdíl od azylanta zatím nevstoupil do země. Uprchlík je vázán zákonem k žádosti o permanentní rezidenci po roce pobytu jako uprchlík s uprchlickým vízem. Azylant není takto právně vázán. Níže jsou uvedené některé informace potřebné k přehledu ohledně žádosti o uprchlický status na území Spojených států.

 

Uprchlík z charakteristiky USCIS je osoba, která opustila vlastní zemi původu kvůli represím, strachu z budoucí perzekuce zdůvodněné rasou, náboženstvím, národností, politickými názory, nebo příslušností k určité sociální skupině. Pokud je tato osoba mimo území Spojených států, může požádat o účast v americkém Uprchlickém programu. Pokud se tato osoba již nachází na území Spojených států, může zažádat o americký Azylový program.

 

Každý rok Spojené státy udělí omezený počet uprchlických statutů. Uprchlíci mohou být kvalifikováni pro osobní pohovor s USCIS pokud:

 

  1. UNHCR nebo americká ambasáda popř. jiná nevládní organizace tyto osoby doporučí k „přesídlení“
  2. Jsou tyto osoby členy specifických skupin se speciální charakteristikou v jistých zemích určených Spojenými státy.
  3. Mají tyto osoby příbuzné ve Spojených státech, které jsou azylanty nebo uprchlíky. Uprchlíci se musí nacházet mimo území svých zemí původu, aby se mohli kvalifikovat pro Uprchlický program.

 

Americký úřad pro „Přemisťovací služby“ (RSC) vykonává většinu úkonů spojených s přípravou na uprchlická interview. Předem prověří žadatele, pomůže připravit žádosti pro USCIS, zajistí bezpečnostní kontroly původu a postará se o zdravotní prohlídky pro uprchlíky schválené USCIS. Po schválení úřadem USCIS jsou v procesu žádána také jména a adresy možných příbuzných na území Spojených států, kvůli detailům ohledně historie práce žadatele a pracovních dovedností, stejně tak pro speciální vzdělávací nebo zdravotní potřeby uprchlíka a doprovázejících rodinných příslušníků za účelem nejlepšího možného určení podmínek pro „přemístění“.

V případě, že manžel/manželka nebo děti uprchlíka jsou pod věkovou hranicí 21 let a nebyli přítomni na osobním pohovoru, mohou Vás následovat do Spojených států, ale budou nuceni vyplnit formulář I-730,Uprchlickou/azylantskou žádost pro každého z nich. Po schválení USCIS a vstupu do USA ji musí být zmíněny všechny potřebné informace a adresy týkající se „přemístění“. To může být vykonáno skrz formulář nebo online.

 

V případě, že se Vám náš článek líbil, podělte se s ním se svými přáteli:)

 

NAO Visa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>