H1B Visa – pracovní víza do USA

H1B Visa – pracovní víza do USA

Na celém světě považují 31.marec za důležitý datum. Na jedné straně Atlantiku tenhle datum znamená pořádně hodně práce pro firemné právníky, který se zabývají imigračními záležitostmi. Každoročně 1. dubna Úřad pro imigraci přijímá žádosti o H1B víza od amerických zaměstnavatelů, který se chystají zaměstnat neamerickou pracovní sílu. Zde v České republice v té době vládnou zmatky při daňových přiznáních.
Tak jako každý rok, i tento je 20 000 H-1B víz určených pro zájemce s magisterským titulem, který dostali v americkém institutu. Spolu s nimi je maximální počet H-1B víz letos 85 000.Vzhledem nato, že loni již v prvním dni bylo podáno více žádostí, než je povoleno, očekává se i nyní podobný průběh a ještě větší příliv žádostí o H-1B víza.

Co jsou H-1B víza?

H-1B víza je pracovní povolení pro profesionály a studenty z jiných národů, který se rozhodli v USA dlouhodobě žít a pracovat. H-1B víza je legální status pro ne-imigrantů v USA. Tito jedinci musí mít za cíl v zemi pracovat na kvalifikovaných pozicích a legálně. Pokud žadateli vízum udělí, budou mít trvání tři roky, samozřejmě je zde možnost prodloužit si pracovní povolení o další tři. To znamená, že maximální počet let víz je šest.

Co musí mít zájemci o H-1B vízum?

Ten kdo má zájem o udělení víz musí mít minimálně bakalářský titul (kromě modelek a modelů), který akceptují v každé zemi. Nejčastěji jsou úspěšnými zájemci architekti, inženýři, počítačový experti, účetní, ekonomové, lékaři, či profesoři. Díky H-1B vízům a svému vzdělání mohou být zaměstnány na vysoko.kvalifikovaných pozicích.

Poptávka je velká  

Zájem nemají jen žadatele. I ze strany firem je opravdu velký. Největší část zaměstnanců s H-1B vízy najdete v IT sektoru v Silicon Valley. Stížnosti na maximálne kvóty H-1B zaznamenávají právě z IT sektorů. Tvrdí totiž, že jsou na nich závislí. Ale nejdůležitějším důvodem je, že v USA na pracovnom trhu najdete podstatně nižší množství pracovních sil v takové struktuře. Přestože je tlak firem, jako jsou Microsoft, IBM, Oracle, Google, Motorola, Intel, Yahoo, HP atd. dostatečně velký, každý si uvědomuje, že momentálně před volbami prezidenta se tímto nebude nikdo zabývat. V konečném důsledku to znamená výrazně zvýšený počet žádostí o H-1B vízum ale na druhé straně snížení povolenek oproti rokům 2002 nebo 2003. Takto se šance na získání legálního povolení o dost snižuje. Ale vždy zůstává šance na jejich reálné získání. Za vyzkoušení nic nedáte.

Jak získat H1B vízum?  

Abychom vám usnadnili získání H-1B víz nabídneme vám čtyři základní kroky k jejich získání. Při podávání žádosti je jedno, zda se nacházíte doma, nebo v USA, nebo kdekoliv jinde:

1. Musíte si najít firmu, která bude dotovat vaši H1B žádost. Jednoduše řečeno, musíte uspět na jejich pohovorech, či v jejich testech. Prostě, vás musí chtít zaměstnat. Musíte je přesvědčit, že vy jste nejvhodnější kandidát.
2. Pokud se Vám to podaří, nastávající zaměstnavatel za vás žádost podá na úřadu pro imigraci. S vyřizováním H-1B víz nemáte žádné starosti, vaším úkolem je místo získat o ostatní se postará firma, kde budete pracovat.
3. Následně nato je vaše žádost o víza akceptována a potvrzena daným úřadem (US Immigration Bureau).
4. Když je vše potřebné vybaveno, můžete začít pracovat na svém novém pracovním místě a budovat si úspěšnou kariéru.

Kritika systemu  

Tak jak se kritizuje všechno, i zde si našli lidé zádrhel. Především zaměstnavatelé, americký občané, ale i žiadatele o H-1B víza. Je samozřejmostí, že každý se hájí svými argumenty, každý má pocit, že má svou pravdu. Občas to připomíná boj zájmových skupin. Abyste věděli přibližně o čem kritika získání H-1B víz je, nabízíme vám malou sondu:

VEŘEJNOST

Veřejnost je nespokojená všude na světě. Jinak to není ani v USA. Hlavním bodem její obhajoby je podezření ze získávání levnější pracovní síly, a následně nato vyřazení dražší americké síly z firem. Je samozřejmé, že následuje propouštění, nebo i diskriminace amerických občanů. Ti se pak brání soudní cestou. Takový průběh je normální, zejména ve firmách, kde při výběru upřednostňují držitele H-1B před americkými občany.

FIRMY – Zaměstnavatelé

Je téměř samozřejmé, že firmy se brání. Jejich nejčastějším argumentem, je že na americkém pracovním trhu nenašli požadovanou sílu, kterou hledají. A že limity na profesionální pracovní víza typu H-1B trh ukracujú ich a ich firmu o možnosti dalšího růstu.

KANDIDÁTI O H-1B VÍZA

První a nejčastěji přebírán fakt je ten, že H-1B víza jsou vydávána podle náhodného výběru. Nezáleží na studiích, na specializací ani na sektoru, získat vízum může modelka, ale i absolvent, či lékař. Kandidátům o H-1B víza se také nelíbí, že partneři, kteří cestují do země spolu s nimi mají minimální možnost zaměstnání.

Zajímavosti na konec  

Prvenstvím mezi získanými H1B vízy se pyšní Indie. Avšak i Indi to vede k dohadúm. Tý který vízum vlastní vědí, jak těžký je život v USA. Druhý Indové prohlašují, že tak velký počet úspěšných žádostí je na úkor někoho jiného. Na to aby, byl zájem o práci Indů v USA, Indové udělali určité kompromisy. Jejich práce je ve ztížených podmínkách, někdy i více než 60 hodin týdně a platy jsou na minimální hranici. Stačí jim maximálně tak na přežití. Samozřejmě ne vždy kvantita znamená kvalitu. A tak je to i v této problematice. I když některý Indové mají potřebné dokumenty o vzdělání, někdy si je vzhledem na zkušeností a dovedností nezaslouží.
Další úspěšný kandidáti o H-1B víza pocházejí ze zemí jako jsou Čína, Velká Británie, Kanada, Německo, Filipíny, Austrálie, Singapur. Asi jedna třetina se deli mezi ostatní země světa. Kde patří i úspěšný zájemci z České republiky.

Líbil se Vám tento článek?

  • Zaregistrujte se do NAO Visa VIP Klubu a získejte pravidelné novinky ze světa imigrační politiky a svých vízových možností. Získejte Ebook jak žít a pracovat v USA ZDARMA.
  • Nechte nám odpověď s případnými otázkami, které máte nebo se podělte o své zkušenosti.
  • Objednejte si první konzultaci s námi zdarma! Klikněte sem a objednejte si konzultaci ještě dnes.

Vaše,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>