Obama plánuje uskutečnit imigrační reformu

Obama plánuje uskutečnit imigrační reformu

Jakmile odezní konfrontace ohledně fiskální politiky, Obamova administrativa začne pracovat na nové imigrační reformě obsahující legální cestu k občanství pro více než 11 milionů ilegálních imigrantů.

Za dokončování taktických rozhodnutí se Obama kromě toho snaží o zlepšení pravidel týkajících se pohraniční bezpečnosti, tzn. např. zvýšené penále pro zaměstnavatele zaměstnávající nelegální imigranty, a tím zlepšit šance na nalezení zaměstnání legálním zahraničním pracovníkům.

Pracovníci kabinetu připravují shrnutí výhod a změn týkajících se imigračních zákonů a dalších benefitů z oblastí byznysu, vdělání, zdravotní péče a veřejné ochrany. Členové kongresové komise jsou ochotni vyčkat se slyšením ohledně imigrační legislativy až do konce ledna popř. začátku února.

Nová studie týkající se imigrační politiky ukazuje, že množství nelegálních imigrantů získává rekordně nízkých hodnot. Mluvčí PR oddělení a imigračních úřadů tvrdí, že reforma bude brzy připravena.

Demokratičtí stratégové chtějí reformu začít prosazovat v prvních měsících následujícího roku díky následným tématům týkajících se dalšího volebního cyklu, kterým budou muset věnovat větší pozornost. Bílý dům se ohledně svých možných strategií k tomuto odmítl vyjádřit.

Nicméně republikánští činitelé zastávají k reformě spíše „pomalejší“ přístup. Spíše mají v úmyslu zaměřit se na reformy zlepšující situace zahraničním podnikatelům, technologickým pracovníkům zemědělským pracovníkům a těm, kteří byli nedobrovolně přivedeni do Spojených států jako například děti. Republikáni uvádí, že by nejprve měly být schváleny menší části reformy, které se nedotýkají přímo zlegalizování způsobu získání víza pro nelegální imigranty.

Naopak Bílý Dům preferuje komplexní přístup k reformě a její celistvé odsouhlasení, ale zatím nebylo uvedeno, zda její přednesení bude součástí Obamovy zahajovací řeči nebo jeho následujícího projevu začátkem února. Také není rozhodnuto, zda se Bílý Dům do přípravy reformy aktivně zapojí nebo nechá její průběh plně na Kongresu. Pro nerozhodnost vůči prosazení imigrační reformy byl svým sokem Mittem Romneym kritizován.

První možností je obnovit jednání ohledně prvotní 300stránkové verze z roku 2010, která je ovšem pro zpracování časově náročná. Tato verze se zastavila v roce 2010, kdy neprošla skrz zákulisní jednání.

Tato prvotní verze umožňuje nelegálním imigrantům pobývajícím v USA získat vízum a dává jim možnost získat Zelenou kartu po zavázání se k uvedení původu, naučení se anglicky a placení daní a souvisejících poplatků. Bude také obsahovat požadavek na zaměstnavatele k využití federální databáze pro ověření statutu imigranta.

Dle některých by „tvrdá“ jednání ohledně reformy měla být Bílým domem přenechána reprezentantům politických stran, aby došlo k vyvarování se případným ideologickým bojům v komisích.

V úterý večer se za zavřenými dveřmi v Kapitolu sešlo 6 senátorů z obou politických stran a započalo první jednání o postoupení reformy Kongresu. Nově zvolený republikánský senátor za Arizonu, Jeff Flake, se připojil k obhájcům reformy Grahamovi a Johnu McCainovi. Přítomní demokraté byli Schumer, Robert Menendez za New Jersey a Richard J. Durbin z Illinois.

Angela Kelley, expert na imigraci spolu s Centrem pro americký rozvoj nicméně věří, že Obama bude nucen se aktivně zapojit především do rozpočtového jednání týkajícího se prosazení reformy.

„Kongresová jednání započala,“řekla Kellyová.“Není možné, aby zůstal Obama úplně mimo dění, protože bude v centru kamer a mikrofonů a lidé se ho budou ptát, co pro prosazení reformy dělá,“sdělila Kellyová tisku.

Líbil se Vám tento článek?

  • Zaregistrujte se do NAO Visa VIP Klubu a získejte pravidelné novinky ze světa imigrační politiky a svých vízových možností. Získejte Ebook jak žít a pracovat v USA ZDARMA.
  • Nechte nám odpověď s případnými otázkami, které máte nebo se podělte o své zkušenosti.
  • Objednejte si první konzultaci s námi zdarma! Klikněte sem a objednejte si konzultaci ještě dnes.

Vaše,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>