Senátoři souhlasí s přijetím zásadní imigrační reformy

Senátoři souhlasí s přijetím zásadní imigrační reformy

Skupina senátorů odsouhlasila plán na udělení legálního statutu více než 11 milionům nelegálních imigrantů ve Státech, což by bylo nejvíce za poslední rok. Toto číslo by dle očekávání bylo přibližně třikrát větší než plán na amnestii přijatý za vládního období prezidenta Reagana z roku 1986, který zlegalizoval zhruba 3 miliony imigrantů.

Aktivisté zastupující latinsko-americkou menšinu volají po rychlé akci ze strany senátu v naději, že příznivé hlasování v senátu by mohlo urychlit dění v Bílém Domě. Republikánská strana si je vědoma vysoké odpovědnosti, a tudíž pečlivě zvažuje jednotlivé možnosti.

Zákon navržený senátem by také umožnil mnohým nelegálním imigrantům získat okamžitý zkušební legální status skrz uhrazení poplatku, daní a udání informací o původu. To umožní práci a život v USA. Dále mohou žadatelé získat zelenou kartu poté, co vláda ověří bezpečnost mezi americkou a mexickou hranicí, nicméně mohou očekávat zdlouhavý proces.

Od prezidenta Obamy se očekává návrh na reformu nezávislou na bezpečnosti hranic. Struktura procesu žádosti o občanství bude pravděpodobně jedním z nejžhavějších témat nadcházejících imigračních reforem.  Méně kontroverzní části se budou týkat požadavků na zaměstnavatele ohledně kontroly imigračního statutu nových pracovníků, dále zvýšení počtu víz pro pozice vyžadující vysokou kvalifikaci, poskytnutí zelených karet automaticky žadatelům s titulem Mgr. nebo PhD ve vědě, technologii nebo matematice na amerických univerzitách a vytvoření pracovního programu pro cizince zaměřeného na zemědělství.

Prezident Obama je dle svých slov potěšen, že v senátu dochází momentálně ke shodě mezi oběma politickými stranami, co se týče tohoto imigračního programu.

Skupina senátorů zabývající se tímto problémem se sešla osobně pětkrát ve Washingtonu od listopadových voleb. Jsou mezi nimi demokraté Richard J. Durbin (Illinois), Robert Menendez (New Jersey) a Michael Bennet (Colorado) a dále republikáni Lindsey Graham (South Carolina), Marco Rubio (Florida a Jeff Flake (Arizona).

V poslední době se řeší především téma trvalého zabezpečení hranic s Mexikem a různé způsoby, jak toto provést.  K tomuto účelu byla zřízena komise skládající se z guvernérů hraničních států, státních zástupců a komunitních vůdců. Nicméně pokud vláda selže v naplnění tohoto úkolu, držitelé zkušebních víz by se snadno mohli stát „podřadnou“ vrstvou bez mnoha občanských práv. Dalším tématem je vytvoření systému exit-visa k monitorování občanů opouštějících zemi. Tato víza by měla být vydávána v přístavech a letištích, nicméně není specifikováno, zda by zahrnovala i překročení hranic jednotlivých států USA, což by se velmi prodražilo. Tento systém je prioritou pro senátory, protože odhadovaných 40 % z celkového počtu 11 milionů nelegálních imigrantů překročilo hranice USA s legálním vízem.

Jak Bílý Dům, tak ústavodární činitelé jdou velmi rychle k uzavření a vytvoření nového zákona v nejkratší možné době.

Líbil se Vám tento článek?

  • Zaregistrujte se do NAO Visa VIP Klubu a získejte pravidelné novinky ze světa imigrační politiky a svých vízových možností. Získejte Ebook jak žít a pracovat v USA ZDARMA.
  • Nechte nám odpověď s případnými otázkami, které máte nebo se podělte o své zkušenosti.
  • Objednejte si první konzultaci s námi zdarma! Klikněte sem a objednejte si konzultaci ještě dnes.

Vaše,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>