USA Visa, ESTA a bezvízový styk

USA Visa, ESTA a bezvízový styk

Visa Waiver Program

Visa Waiver program je program USA, který dává občanům určitých zemí možnost vycestovat do USA za účelem turistiky nebo obchodu po dobu nepřesahující 90 dnů, aniž by bylo nutné vyřizovat víza. Země, které jsou členy tohoto programu mají vysoký Index lidského rozvoje a jsou chápány jako vyspělé země.

Co je to vízum?

Vízum pro české občany je vydáváno americkou ambasádou nebo konzulátem. Vízum opravňuje jeho držitele k odcestování do Spojených států a umožňuje mu zažádat o vstup na území Spojených států, nicméně mu nezajišťuje povolení vstupu. Imigrační úředník rozhodne o tom, zda se držitel víz kvalifikuje pro vstup na území Spojených Států. Z uvedeného vyplývá, že vízum jako takové ještě nezaručuje pobyt v USA. Proto je velmi důležité mít u sebe všechny potřebné a relevantní doklady, kterými se cizinci při vstupu prokážou a mohou jimi dokázat právo na  legální pobyt.

Proč potřebujeme vízum, když má Česká republika bezvízový styk s USA?

Každý, kdo chce v USA pracovat, studovat nebo setrvat jako turista po dobu delší než 90 dnů,a tím pádem se nekvalifikuje do bezvízového programu (VWP) potřebuje do USA vstupné neimigrační vízum, které mu zabezpečí legální pobyt v USA. Dalším druhem jsou víza přistěhovalecká. Do této kategorie patří snoubenecká víza, zelená karta, investiční víza atd.  Často se stává, že cizincům se jejich důvod pobytu v USA po určité době změní. V tom případě je nutné zažádat o změnu svého legálního statutu. Tuto změnu mohou vykonat přímo v USA bez vycestování nebo ze své země skrz tzv. „Consular processing“. Je nutné podotknout, že pokud člověk nemá platné vízum a zůstane v zemi pouze o jeden déle, stává se tzv. „undocumented alien“ a hrozí mu deportace. V případě, že potřebujete změnit Váš právní status v USA nebo jste se stali subjektem deportace, kontaktujte NAO na office@navratoslanec.com.

Líbil se Vám tento článek?

  • Zaregistrujte se do NAO Visa VIP Klubu a získejte pravidelné novinky ze světa imigrační politiky a svých vízových možností. Získejte Ebook jak žít a pracovat v USA ZDARMA.
  • Nechte nám odpověď s případnými otázkami, které máte nebo se podělte o své zkušenosti.
  • Objednejte si první konzultaci s námi zdarma! Klikněte sem a objednejte si konzultaci ještě dnes.

Vaše,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>