Co to je Zelená Karta-Green Card v USA?

Co to je Zelená Karta-Green Card v USA?

Přistěhovalecká víza do USA  jsou nazývány Zelená karta (Green Card). Jejich majitel má právo trvalého pobytu v USA. S tímto právem mu náleží všechna ostatní práva jako obyvatelům USA kromě práva volit a být volen. Prakticky má možnost v USA žít, pracovat, studovat, vzdělávat se tak jako všichni občané USA. Může vycestovat a znovu přicestovat bez potřeby dalších víz. Samozřejmostí je i bezvízový vstup do zemí, s kterým má USA uzavřenou odpovídající smlouvu (je to přes 100krajín). Co se týče sociální ochrany a zdravotnických služeb, i tyto držiteli zelenej karty náleží jako řadovým občanům USA. Zelená karta je vždy vydána na dobu bez omezení, avšak aby nepropadla musí držitel zdržovat v USA omezenou dobu. Po pěti letech od udělení Green Card je možné požádat o řádně občanství USA.

Loterie o Zelenou kartu (Green Card Lottery)

Celou svou historii jsou USA považovány za americkou krajinu založenou přistahovalcemi. Její počet obyvatel však roste ve značné míře i díky přistěhovalcům. I proto se politika vlády začala zaměřovat na podporu této problematiky. V  roce 1990 byl vyhlášen Kongresem USA Diversity Visa Program, který je ve světě známý jako „Loterie o Zelenou kartu„, nebo „Green Card Lottery“. Vznikl zejména v rámci reformě imigračních pravidel. Z různorodých důvodů je počet imigrantů z různých částí světa nerovnoměrný, i proto je jedna z úloh Diversity Visa Programu zvýšit různorodost populace USA. Očekává se tím příliv nových nápadů, myšlenek, zvyků a obyvatelstva. Loterie však i umožňuje rozložit spektrum zájemců o Zelenou kartu při radikálně snížených nárocích na administrativu. Náhodné losování Loterie vybere každoročně 50 000 lidí z jedné ze šesti zeměpisných oblastí, který získají Green Card. Zkratka víz je DV (Diversity Visa) za nimiž je finanční rok přidělování víza. Aktuální Loterie, registrace do které na naší stránce už začala, je tedy o víza DV-2014.

Zelená karta – jak ji získat?

Naším hlavním posláním je dodat Vám dostatek informací o Zelené kartě. A samozřejmě i poskytnout poznatky o službách v České republice, které Vám pomohou a zajistí úspěšné zařazení do Loterie o Zelenou kartu. Na druhé straně dodáváme i zkušenosti v oblasti, jak získat Zelenou kartu bez účasti v loterii. Pravidelným sledováním oficiálních informací Vlády USA a státních institucí USA Vám přinášíme aktuální údaje z této problematiky. Využíváme i zkušenosti výherců Loterie o Zelenou kartu.

Loterie DV-2013 a její výsledky

V roce 1990 bylo přijato Kongresem USA první rozhodnutí o pořádání Loterie. Bylo téměř pravidlem, až na Loterii DV-2003, že počet zájemců enormně stoupal. V Loterie DV-2006 a DV-2012 zájem o účast v Evropě narostl, i když v České republice se objevil pokles. Tý který mají skutečný a vážný zájem o získání Zelené karty však stále mají šanci ji získat. Úměrně s počtem zájemců samozřejmě stoupal i počet odmítnutých žádostí, které nesplňovaly požadavky na zařazení do Loterie. I přesto, že v DV-2005 přišli změny v procedurách příjmu a zpracování přihlášek, stále je vidět, že stovky zájemců, který si podávají žádost samostatně nezvládají její bezchybné vyplnění. Nedokázali splnit všechny podmínky digitálního zpracování a zajistit si tak své zařazení do Loterie. Avšak všechny účastníci, který se spolehli na naši pomoc a služby dodali přihlášky, které byly zařazeny do Loterie. Mluvčí státního departementu USA se rozhodl statistiku diskvalifikovaných přihlášek nezveřejňovat. Byli byste překvapen, ale v případě diskvalifikace se nejedná jen o zájemce z rozvojových zemí. Podle údajů není více než jedna třetina žadatelů z České republiky vyplnit zvlášť bezchybnou přihlášku.

I loterie má svá pravidla. K zařazení se připouštějí jen žadatelé ze zemí, které mají nízkou úroveň přistěhovalectví. Pokud se z některé země za posledních pět let přistěhovalo do USA více než 50 000 lidí, je z Loterie vyloučena. Žadatelé z Brazílie, Kanady, Číny (kromě Tchaj-wanu a Hong-Kongu), Kolumbie, Dominikánské republiky, Ekuádoru, Salvadoru, Guatemaly, Haiti, Indie, Pákistánu, Jamajky, Mexika, Peru, Filipín, Jižní Koreje, Vietnamu, Velké Británie a od ní závislých území (kromě Severního Irska) se v poslední loterii nemohli zúčastnit. Naopak zájemci z Polska se po delší přestávce opět objevili na zlosovacej listině. Pravidlem je také, že od Loterie DV-2000 je 5 000 z 55 000 víz přidělovaných v rámci programu NCAR pro obyvatele Latinské Ameriky.

Líbil se Vám tento článek?

 • Zaregistrujte se do NAO Visa VIP Klubu a získejte pravidelné novinky ze světa imigrační politiky a svých vízových možností. Získejte Ebook jak žít a pracovat v USA ZDARMA.
 • Nechte nám odpověď s případnými otázkami, které máte nebo se podělte o své zkušenosti.
 • Objednejte si první konzultaci s námi zdarma! Klikněte sem a objednejte si konzultaci ještě dnes.

Vaše,

2 Comments

 1. Zdravím, zaujíma ma ako je to z partnerkou/partnerom v prípade výhry green card lottery je možné sa oženiť a tým získa green card aj partnerka?

  Ďakujem

  Reply
  • Ked ziadate o zelenu kartu mali by ste byt zenaty.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>